Presenttips från mormor

 

 

 

Det var ett tag sen vi publicerade en artikel från redaktionens mormor och många medlemmar har frågat efter hennes tips och trick här på Seniordeal. Idag skriver mormor om ett alldeles utmärkt presenttips till någon äldre person.

 




Om mormor

Mormor är född i norra Sverige och bor sedan 60-talet i Västerås. Genom åren  har hon samlat på sig massvis med kunskap och erfarenhet som hon delar med sig av till Seniordeals medlemmar.

Vill du veta mer om mormor?

Klicka här!

 

Presenttips

 

Ibland är det svårt att hitta på bra presenter. Det brukar vara extra svårt till äldre som har allt eller som inte önskar sig någonting.

När jag fyllde 75 år fick jag det vi kallar ”blomleverans” av min dotter och hennes familj. Ett vackert kort där det stod att var tredje vecka kommer de hem till mig med en blomma. I kortet stod det vilka veckor det var och det innebar både besök och blomma. Det är en present jag har uppskattat väldigt mycket och någonting jag tror passar perfekt till någon som bor på till exempel ett äldreboende.

 

P.s. om man inte bor på samma ort kan man ordna det med en blomsterhandel!

Tips & Trix
Seniordeal
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Relaterade artiklar

Tips & Trix

Från prisjämförelsesajt till pensionsbolag – så hittade de luckan i pensionssystemet

Tips & Trix

Lagändringen som gjort det enklare att få kontroll över pensionen

Tips & Trix

Många saknar koll på vad pensionen faktiskt kostar

Relaterade rabatter

Hotell

20% rabatt på weekends hos BWH Hotels

BWH Hotels

Glasögon

1500 kr rabatt vid köp av progressiva glasögon

Glasögonmagasinet

Teknik

Drabbats av ID-kapning? Gör gratis säkerhetstest!

Skimsafe

Ekonomi

Välkommen till banken med ett stort hjärta!

Landshypotek Bank

Buss

Få 500 kr till reskassan med Rolfs Flyg & Buss

Rolfs Flyg & Buss

Juridik

Låt ditt testamente hjälpa djuren!

Djurens Rätt

  • RABATTER
  • ARTIKLAR

Vår webbplats använder cookies för att förbättra upplevelsen för dig som besökare. Läs mer här.